Let it be
Ce trist îmi e fără tine,
probabil nicicând nu veі ști,
aș vrea să mai vii pe la mine,
aș vrea să-ți mai spun Let it be.
Iubito la mine-n odaie,
în patul de tine știut,
mai pălpăie focul de paie,
încălzind amintiri de demult.
Fericirea trăită-n clișee
și ce vești dinspre tine se aud,
că ai să mă cauți femeie,
de tine eu n-am să mă ascund.
Când clopotul bate a moarte,
eu ochii în lacrimi îmi scald,
te aștept să te întorci de departe,
la mine-n odaie e cald.
Aș vrea să mai vii pe la mine,
aș vrea să-ți mai spun Let it be,
ce trist îmi e fără tine,
probabil nicicând nu vei ști.
Mihai Traistă

Array
A trecut ceva timp, de la atacul informatic direct, de foarte rea-credinţă, prin care revista universală de creaţie şi atitudine culturală ARMONII CULTURALE (www.armoniiculturale.ro, înfiinţată la Adjud în februarie 2011), a fost desfiinţată aproape în totalitate. Dispariţia din spectrul online a acestei reviste, devenită în scurt timp valoroasă, prin numele care şi-au adus contribuţia la construirea acesteia, a constituit un real motiv de regret pentru cei peste 900 de colaboratori, de pe cinci continente. În perioada activităţii sale online, revista Armonii Culturale s-a constituit într-un pol pozitiv de atragere a scriitorilor valoroşi, atât din ţară, cât şi din diaspora..