Your message has been sent, you will be contacted soon
Revista Armonii Culturale

Call Me Now!

Închide
Prima pagină » Poezie » NIMENI VIAȚĂ NU-MI-MPRUMUTĂ… autor Anna-Nora Rotaru-Papadimitriou

NIMENI VIAȚĂ NU-MI-MPRUMUTĂ… autor Anna-Nora Rotaru-Papadimitriou

 

NIMENI VIAȚĂ NU-MI-MPRUMUTĂ…
#AnnaNoraRotaru – autor

Actor și spectator sunt la teatrul vieții mele…
Comedii joc, tragedii pe scena putredă de lemn…
Luminile se-aprind, se sting, aplauze și temenele,
Mă-nchid apoi în odaia-mi, la ferestre cu zăbrele,
Când după râs, când după plâns și când solemn,
Când caraghios mă simt, când demn…

Pe tâmple amprenta-mi rămâne a fiecărui rol…
Încerc să-mi fac loc prin mulțimi parcă turbate,
Ce-și vor actorul, când târâit în hrube, la subsol,
Când purtat pe mâini, ca un erou, ca un simbol,
Iar eu, din coate dând, a înota încerc și a răzbate,
Umil, drumu-n viață-mi a străbate…

Nopți albe ades petrec, în mucedă odaia mea,
„Divina Comedie” jucând, a mea tragicomedie…
Lacrimi de râs-plâns se scurg, bălți pe dușumea,
De parcă Zeul chicotind, mă ia și El în zeflemea,
Punându-mi măști, cerând să-i joc lumii parodie,
Sub miloage sunete de psalmodie…

Și ce sunt în final ? Un ratat actor și spectator,
Pe scena vieții mele, măruntă, jalnică și mută…
Cu pumnu-n gâtlej opresc hohotu-mi-năbușitor,
Ascunzându-mi goliciunea nimicului, un trădător,
Făr-aplauze și încasări, al vieții-n van pierdută,
Știind că… nimeni alta nu-mi-mprumută…

_____________ NORA ____________
versuri din vol. __ „Pe tărâmuri neumblate”__

Facebooktwitterby feather

Un comentariu

  1. admin

    Lecturând această poezie, pot să spun că nu poți să nu te cutremuri în fața adevărurilor pe care poeta le enunță. Percepția lumii asupra actului poetic nu este întotdeauna conformă așteptărilor, poate, tocmai de aceea, nu trebuie să așteptăm nimic, ci doar să ne simțim bine creînd și oferindu-ne deplin pe altarul artei. Da, e foarte adevărat, suntem actori pe scena vieții noastre! Felicitări, Anna-Nora, pentru versurile de un realism autentic, pentru emoția puternică pe care ne-o produce poezia ta. Pentru Armonii Culturale, prezența ta, ca distins autor, ne onorează și ne îmbogățește. MULȚUMIM!

Comments are closed.