Your message has been sent, you will be contacted soon
Revista Armonii Culturale

Call Me Now!

Închide
Prima pagină » DIDACTICI CREATIVE » Concursuri DC » CONCURSUL NAȚIONAL DE CREAȚIE „SĂRBĂTORILE IERNII” – ADJUD, 2026, PREMIILE SECȚIUNII I – CREAȚIE ARTISTICĂ

CONCURSUL NAȚIONAL DE CREAȚIE „SĂRBĂTORILE IERNII” – ADJUD, 2026, PREMIILE SECȚIUNII I – CREAȚIE ARTISTICĂ

CONCURSUL NAȚIONAL DE CREAȚIE „SĂRBĂTORILE IERNII” – ADJUD, 2026, PREMIILE SECȚIUNII I – CREAȚIE ARTISTICĂ

 

Bună ziua, dragii noștri!

Vă anunțăm cu plăcere că Ediția I (Adjud, 2026) a Concursului Național de Creație „Sărbătorile Iernii” – 2026 a fost dusă la bun sfârșit.

Transmitem sincere felicitări tuturor participanților la această sărbătoare a Copilăriei, vă mulțumim pentru participare și vă așteptăm și la următoarele ediții.

Publicăm mai jos lista laureaților SECȚIUNII I – CREAȚIE ARTISTICĂ, pentru fiecare dintre cele 4 categorii educaționale:

– ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR – Rezultatele pot fi vizualizate AICI!… 1. Premii SECTIUNEA I – Prescolar

– ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR – Rezultatele pot fi vizualizate AICI!… 2. Premii SECTIUNEA I – Primar

– ÎNVĂȚĂMÂNT GIMNAZIAL – Rezultatele pot fi vizualizate AICI!… 3. Premii SECTIUNEA I – Gimnazial

– ÎNVĂȚĂMÂNT LICEAL – Rezultatele pot fi vizualizate AICI!… 4. Premii SECTIUNEA I – Liceal

În curând vom publica și rezultatele privind trofeul pentru fiecare secțiune și MARELE TROFEU al Concursului Național de Creație SĂRBĂTORILE IERNII. În paginile revistei Universale de Creație și Atitudine „Armonii Culturale”, ISSN 2247-1545, vor fi publicate și creațiile premiate.

Redăm mai jos câteva dintre cuvintele juriului, despre lucrările din concurs:

S-au oferit premii, mențiuni și diplome, acordate cu imparțialitate, apreciind corect și responsabil fiecare participare la nivelul aferent celor două secțiuni. Un concurs dificil, de anduranță, dar frumos în esența sa, care s-a dorit nu neapărat o competiție între ceva „bun” și ceva „mai puțin bun”, ci o încurajare a elevilor de pe toate palierele educaționale (preșcolar, primar, gimnaziu și liceu) de a „descrie” (artistic) sau a „scrie” (literar) propriile gânduri, idei, experiențe, amintiri, legate de tradiții, sărbători, iarnă și Copilărie. Au fost multe lucrări de jurizat, unele au stârnit fiori, au creat emoții reale, altele au desenat zâmbete nevinovate, dar toate la un loc nu au făcut altceva decât să pună oamenii mari în rolul unui copil: curios-dar atent, inocent-dar serios, docil-dar hotărât. (Gheorghe A. Stroia – Președinte juriu, Membru al Academiei Româno-Americane de Arte și Științe)

 

Cu prețuire sinceră și recunoștință,

Coordonator,

Prof. Maricica Stroia

Facebooktwitterby feather