Se-ntâmplă…
Se-ntâmplă, uneori, să vrem să fim
Un psalm de dor, un ochi de Heruvim.
Se-ntâmplă… Însă, nu prea reușim…
Se poate, prea ades, să încercăm
Cu mari poveri, în van, să ne-ncărcăm.
Se poate… Când și unde debarcăm?
Am vrea „ceva”, mai mult sau mai puțin,
Să mai uităm de dor, de jar, de chin.
Am vrea „ceva”… Dar ce? Doar un suspin?
Cine dă brânci în apă sau în foc,
Pe tron, în praf, sub stele cu noroc?
Cine dă brânci sau ne mai ține-n loc?
Eu? Ce să spun, de dincolo de vers,
Împleticit în gând, cuvânt și mers?
Eu ce să spun? Sunt scris, apoi sunt șters…
Ce mi-a rămas, din tot ce-am strâns cu greu?
Un colț de cer? O clipă? Un mereu?
Ce mi-a rămas? Doar Bunul Dumnezeu…
duminică 17 octombrie 2021

Array
A trecut ceva timp, de la atacul informatic direct, de foarte rea-credinţă, prin care revista universală de creaţie şi atitudine culturală ARMONII CULTURALE (www.armoniiculturale.ro, înfiinţată la Adjud în februarie 2011), a fost desfiinţată aproape în totalitate. Dispariţia din spectrul online a acestei reviste, devenită în scurt timp valoroasă, prin numele care şi-au adus contribuţia la construirea acesteia, a constituit un real motiv de regret pentru cei peste 900 de colaboratori, de pe cinci continente. În perioada activităţii sale online, revista Armonii Culturale s-a constituit într-un pol pozitiv de atragere a scriitorilor valoroşi, atât din ţară, cât şi din diaspora..