,, RONDELUL” FUNIGEILOR
Îşi zboară barba primii funigei;
Se-ncurcă în hăţişuri de ciulini,
Pun steaguri în cuierele de spini,
Şi doruri lungi aleargă după ei …
În fuga aripată după zmei
Se-mpiedică în ghem de mărăcini;
Oare şi-n plaiurile cu smochini
Se-nvăluie în albul lor de zei ?
În degete ia vântul norii grei.
I-azvârle peste vale şi arini;
Ei cad, ca adierile din crini…
Îşi zboară barba primii funigei…
SCRIE TOAMNA RUGINIU
Scrie toamna ruginiu
Peste frunze, peste flori;
Un mesteacăn arămiu
A furat din raft culori.
Primii zimţi mărunţi de brumă
Taie, fără teamă, tot
Şi-n seninul de sub lună
Ies dinţi ascuţiţi din bot !
Cozi – fuioare roşcovane
Se strecoară-n vizuini;
Fumegă dinspre gorgane;
Zvâcnesc iepuri prin grădini,
De sub clăile bălane;
Sunt vedenii sau… ciulini ?
O ALTĂ TOAMNĂ
Se plimbă grăbită, cu trena ei de frunze,
Se-mpiedică, frânge, răstoarnă,
Aruncă, în noi, cu pere pârguite,
Înşiră struguri de miere,
Încarcă, descarcă, bogăţii de aur din lanuri,
Şi iarăşi îşi roteşte vălurile brumate…
Florile rămase îşi şoptesc printre săruturi :
-,, Am să-ţi trimit un mugur’!’’
-,, Eu, un colţişor ieşit dintr-o sămânţă’’
PRIN FERESTRUICĂ
Din cobza lui frântă un greiere mut
Mai zăngăne trist pe o coardă,
Sub ghemul de tort pe o cană de lut,
Acordul de plânset doar de el ştiut.
Pisica-n fereastră- ‘şi alintă mustaţa;
Fierbe-n spuză oala cu fiertură deasă,
Se-ascund în ogradă gâzele sub leasă,
Iarna lin coboară în paşi de mireasă …
Perfid, ca o veste în tăcuta tindă
Un miros puternic de la busuioc
Se-nvăluie-n aer pe ochiul de-oglindă,
Când în vatră oala stă să dea în foc !
IARNA, IATĂ-O!
Strânge iarna din cărare
Firele târzii de iarbă
Şi le duce să le fearbă
În a gerului dogoare.
Şi-au pus pene negre-albastre
Corbii pregătiţi de foame;
Iarna a venit cu toane:
Stele sus şi sub tălpi: astre !
Taie apa-n scoc, la moară,
Ferestrăul iernii sure;
Puf din norii albi coboară…
Aşternut peste pădure.
Printre lupi ,,s-a dat o sfoară” :
,,Sunt mioare !”
Să le fure !!!
MIRAJUL ZĂPEZII
A nins în ogradă de-aseară,
În casă e cald, liniştit;
Fulgii-au dansat potolit
Şi-acum mă privesc de afară…
Din plapuma cu perle mici
Clipesc steluţele de nea;
Mă-ndeamnă către derdeluş
Şi semne-mi fac să fug, acuş !
Nu ştiu cum vântul s-a jucat
Şi norul greu l-a scuturat,
Iar soarele, cu discul clar,
Presară razele lui, iar…
O clipă nu mai stau în pat !
Sănii şi bulgări m-au chemat !
jucăușii
Gabrielei Almăjan
Când vântul aleargă prin crengile sure
Bătând înghețat cu frunze de-aramă,
Ce bine-i în casa cu ochii de mure:
Ce bine-o oblojește, de neauă, ,,marama”…
Trei flori la ferestre – copii-se ițesc;
Sunt păsări de rouă, de vise, ce cresc!
Cămările pline bombează pereții:
Să vină zăpada! Să crească nămeții!
Și soarele râde cu glas bătrânesc
Când prind o fărâmă-nghețată sticleții;
Se sparge văzduhul, sau ramuri trosnesc?
Și ușa se crapă – tabloul din ramă –
Deschide șuvoiul: prin el năvălesc
Trei bundițe groase, cu gene de scamă…
B R Ă D U L E Ț
Brăduleț din gardul casei, astăzi ninge peste tine,
Vino, focul arde-n vatră, e atât de cald și bine!
Pom, cu turte dulci, beteală, de Crăciun am să te-mbrac
Îți colind cu bucurie și covrigi în țest îți fac,
Iar la noapte când sunt stele vei putea privi la ele,
Iar când vine de departe Moșul ce daruri împarte,
Tu îl sti, e Moș Crăciun, vei primi un dar, îți spun…
Dacă tot nu vrei să vii, vrei să stai între copii,
Să răsăpândești con de brazi, peste- ogradă și zaplazi,
Să stai păsărilor scut, când vântul nu tace mut,
Iți aduc o coroniță cu trifoi și cruciuliță
Cum îmi face Maica ‘Tâna, când nu toarce tortul, lâna;
Brăduleț cu frunză verde, ce nici când ea nu se pierde,
Merg să dorm după cuptor, deci și ție: ,,Somn ușor!”
FEBRA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ
Prin ogradă orătănii cer într-una de mâncare,
Iar godacii îl aşteaptă pe Ignat, cu nepăsare …
Ies copiii de prin case si se duc la săniuş;
De ai sanie, creştine!… Dacă nu, hai la gheţuş…
Pomii se feresc din cale, când alaiul s-a pornit !
Ce zăpadă? Ce nămete? Şi omătul s-a topit! …
Sumănaşele sunt calde, opincuţele murate,
Obrăjorii sunt ca focul şi plesnesc de sănătate!
Ninge iarăşi peste lume, cu fuioare de argint,
S-a urnit, venind încoace Mos Craciun cu cerbul sprint’
Până dibuieşte Moşul, dupa hartă, unde-i drumul,
Noi le-om dovedi pe toate şi il primim cu Crăciunul
,,-Bine ai venit cu daruri şi cu multe bucurii !!!
,,Te primim cu mare cinste şi colindul de copii!!!
C O L I N D , C O L I N D
Colind lumea peste zări,
Colind, colind,
Peste zări şi peste mări,
Colind, colind.
Pe jos, către Betleem,
Colind, colind,
Pruncul Isus să-L vedem
Și Lui să Îi închinăm:
Colind, colind.
Iar sună şi iar răsună,
Colind, colind,
Aducând vestea cea bună,
Colind, colind.
Îngeraşii azi închină,
Colind, colind,
Către a lumii lumină
Colind,colind.
Chiar dacă drumul e greu,
Colind, colind,
Te colind, Isus al meu!
Colind, colind.
COLIND PENTRU COPIII NOȘTRI
COLIND PENTRU COPIII NOŞTRi
de Melania Rusu Caragioiu
(Cuplet pentru partitura muzicală scrisă și interpretată de Compozitorul
Profesor, Silviu Almăjan
Timișoara)
Dintr-un vălătuc de nea
S-a aprins clipind o stea.
Leru-i ler, o stea…
S-a urcat sclipind pe cer;
Nu-i păsa că era ger…
Leru-i ler şi leru-i ler…
Şi-a pus plete de cometă
Şi tăiş de arbaletă.
Leru-i ler şi leru-i ler…
Şi-a pornit spre viitor
Să îl întâlnească-n zbor,
Leru-i ler, spre vitor !
Steaua dalbă se preface
Intr-un porumbel de pace !
Leru-i ler, de albă pace …
Iar a nins peste cătun
Şi-a chemat un nou An bun,
Leru-i ler, un nou An bun !
Cu steluţe sclipitoare
Tăiate din miez de soare.
Leru-i ler, o stea din soare !
Nu ştiu măre, cum se face,
Că pe toate scrie: PACE !
Leru-i ler, Mulţi Ani în Pace !!!
PREGĂTIM CRĂCIUN FRUMOS,
DE NAȘTEREA LUI CHRISTOS,
Poem-colind
Bună seara al meu frate,
Vă urăm de sănătate,
De-aici din străinătate.
Vă vedem cu masa plină,
De bunătăți și luminâ;
Frați la Domnul se închină.
Cerul se deschide lin,
,,Linu-i lin și iarăși lin”,
Veste nouă noi primim.
Ne rugăm , ne veselim
Un Crăciun să prăznuim,
Din tot sufletul curat,
Din cugetul împăcat,
Din oraș și până-n sat…
Pruncul, Mic, IIsus din iesle,
Bun și blând doar cum El este,
Ne-a adus o sfântă veste:
,, Dragi, să trăiți în credință,
,,Domnul vă dă biruință,
,,Și în cer, bună ..sentință”;
,, Cât veți trăi pe pământ,
,,În respect și legământ,
,,Toți, o inimă și-un gând,
,,Decalogul să-l urmați,
,,Nu uitați că sunteți frați,
,,Pilde frumoase să dați!
,, Iar în Seara de Ajun
,,Prăznuiți colindul bun,
,,În credința de străbun
,,Cu gând de speranțâ tare,
,,O iubire cât mai mare,
,,Și-n inimă înălțare !
,,Acum vă las sănătosi,
,,În credință fiți voioși
,,Și la muncă inimoși!!!
,,Noroc și prosperitate
,,Unire cu-al vostru frate !”
Canada, România,
(În Postul Crăciunului,)
CU VICLEEMUL
Prin nămeţi grei pe tot drumul,
Leru-i ler, o stea pe cer,
Vă aducem azi Crăciunul,
Leru-i ler, o stea pe cer.
Am venit cu Vicleemul,
Leru-i ler, o stea pe cer,
Vicleemul – Betleemul,
Leru-i ler, o stea din cer,
Să vă cântăm o poveste
Leru-i ler, o stea din cer,
Ce a fost şi astăzi este,
Leru-i ler şi leru-i ler.
Iată-L, Pruncul mic, Iisus
Leru-i ler, o Stea de sus,
Precum proorocii au spus,
Leru-i ler, o Stea de sus !
A venit mieluşel blând,
Leru-i ler, o stea din cer,
Cu iubirea pe pământ,
Leru-i ler, mieluşel blând.
Şi-a venit ca blând Păstor,
Leru-i ler, ca blând păstor,
Să-şi ia turma la izvor !
Leru-i ler, un blând Păstor !
capriciu de iarnă
Se-ntinde mâna iernii-n fluturare
De stele cristaline şi uşoare,
Fugind din eterata lor strânsoare
Pe cai de vânt, sub şfichiurile rare.
A prins toţi solitarii-n promoroacă,
Învolburând deasupra-le poeme
De nori plutinzi, ca albele trireme –
Cortine boreale-n dor de joacă.
Tabloul trist cu lupu-n flămânzire
L-am scos din pod şi-n sala cea de mese
L-am prins fundal, în ore de primire,
Unde bucate se topesc pe-alese,
În spaima mea vizând înzăpezire și…
Troici cu sneguroasele mirese.
P L U G U Ș O R
Am venit ca altădată
Să-aducem neauă curată,
Gânduri bune peste an,
Bogăție sub troian
Și urări multe: toptan!
Holdele-n belşug să crească,
Viţa-n chihlimbar rodească,
Grâul-aur, cât mai mult ,
Laptele curgă-n tumult
Case-nalte pân’ la nori,
Mândre fete şi feciori !
Vă urăm de sănătate,
Cu ani mulţi şi spor în toate!
La mulţi ani şi numai bine
În dragul An, care vine!
Peste ani să înfloriţi
Şi în pace să trăiţi !!!
Hăi, hăi, hăi, măi dragi flăcăi,
Şi sunaţi din zurgălăi !!!
Sănătate,spor și bani!!! ăi, hăi, hăi, Hhăi
La anul și La Mulți Ani !

Array
A trecut ceva timp, de la atacul informatic direct, de foarte rea-credinţă, prin care revista universală de creaţie şi atitudine culturală ARMONII CULTURALE (www.armoniiculturale.ro, înfiinţată la Adjud în februarie 2011), a fost desfiinţată aproape în totalitate. Dispariţia din spectrul online a acestei reviste, devenită în scurt timp valoroasă, prin numele care şi-au adus contribuţia la construirea acesteia, a constituit un real motiv de regret pentru cei peste 900 de colaboratori, de pe cinci continente. În perioada activităţii sale online, revista Armonii Culturale s-a constituit într-un pol pozitiv de atragere a scriitorilor valoroşi, atât din ţară, cât şi din diaspora..