NUMELE ŞEFULUI
- Nu lua numele şefului în desert, ia-l la aperitiv.
- Are un bun simţ de observaţie, dar nu se uită unde trebuie.
- Ei ne invită ca să nu ne supărăm noi şi noi venim ca să nu se supere ei.
- Nu poţi să-i înţelegi pe cei din stânga dacă nu i-ai înţeles puţin şi pe cei din dreapta.
- Aud uneori nişte idei de rămân tâmpită. Din fericire, temporar şi reversibil (Beatrice Vaisman).
- Mulţi ar ucide adevărul, dacă adevărul le omoară interesele…
- Zeii mor singuri.
- Nu e greu de intrat în pantofii Maestrului, sunt doar cu câteva numere mai mari.
- „Nu v-am spus, dar vă repet!”.
- Banii nu aduc fericirea… Şi ce, lipsa lor o aduce? (Nae Cernăianu).
- Nu tot ce luceşte e aur. De pildă, chelia!
- E un bou! Ce-i al lui, e al lui.
- Iubirea se banalizează din momentul când este mărturisită.
- Dacă te lasă memoria, mai bine taci.
- Una-i să fii autor de cărţi şi alta scriitor (Mircea Radu Iacoban).
- Cine a văzut sudoare de ministru şi milă de poliţist?
- Idioţii utili sunt mai necesari decât inteligenţii futili.
- Copacii eclipsează pădurea.
- Răzbunarea drăcească poate aştepta cu răbdare îngerească (Zoltan Terner).
- Cel mai sofisticat mod de a minţi este de a spune uneori adevărul.
LUAT ÎN BALON
- Când spui numai adevărul, nu te mai crede nimeni…
- Praful de pe toba mică nu se compară cu praful de pe toba mare.
- „Eu respect toate tradiţiile dar nu chiar ale tuturor”.
- Nu da cu piciorul în stupul de albine şi nici cu palma în urs…
- Omul are nevoie de doi ani pentru a învăţa să vorbească şi de 60 pentru a învăţa să-şi ţină gura (Leon Feuchtwanger).
- Ai fost luat în balon? Aruncă lestul!
- Nu e om fără ponoase, cum nu-i peşte fără oase…
- Orice fantezie începe cu o călătorie. Sau, poate, invers.
- Exotic nu înseamnă în afara urechii.
- Uneori e chiar convenabil să fii tâmpit (Mihai Batog Bujeniţă).
- Mentalitatea se schimbă ultima.
- Dacă nu te uiţi pe unde mergi, o să mergi pe unde te uiţi,
- Fraţi de vodcă.
- Nu te chinui să-i explici, că are ordin să nu priceapă!
- Dacă te miri că te-ai înconjurat de proşti, explicaţia nu o să-ţi placă (Nae Cernăianu).
- Ţara arde şi baba nu-şi găseşte pieptenele.
- Noi ne împăcăm bine cu toate că încă nu ne-am certat.
- Dacă altul e mai prost decât tine,încă nu înseamnă că tu eşti deştept.
- O majoritate bolnavă alege obligatoriu un bolnav care s-o conducă (Vlad Nicolau).
- Vaca poate fi mulsă numai cu acceptul ei.
Dr. Dorel SCHOR
Duminică, 24 mai 2015
Tel Aviv, Israel

Array
A trecut ceva timp, de la atacul informatic direct, de foarte rea-credinţă, prin care revista universală de creaţie şi atitudine culturală ARMONII CULTURALE (www.armoniiculturale.ro, înfiinţată la Adjud în februarie 2011), a fost desfiinţată aproape în totalitate. Dispariţia din spectrul online a acestei reviste, devenită în scurt timp valoroasă, prin numele care şi-au adus contribuţia la construirea acesteia, a constituit un real motiv de regret pentru cei peste 900 de colaboratori, de pe cinci continente. În perioada activităţii sale online, revista Armonii Culturale s-a constituit într-un pol pozitiv de atragere a scriitorilor valoroşi, atât din ţară, cât şi din diaspora..