Ia priviți cât sunt de mic!
Pui de liliac! Voinic!
Ce dacă pe creanga mea,
Nu s-așază pupăza?
Nu-i nimic!
O văd ziua-n vârf de nuc,
Lângă cucul zăbăuc,
Povestindu-și de cu zori,
De sub soare depărtări,
Când se duc…
Mă amuză…Hai, să zic:
Gărgărița cu batic.
De o vreme, zău, așa,
Îmi dezmiardă inima,
Pic cu pic…
De m-apasă câte-un nor,
Diminețile mă dor!
Ea, cu suflu-i cristalin,
Mă aprinde sibilin,
De umor…
Mă găsește opalin,
Legănatul ei suspin,
Când în bob de rouă,
Soarele raza își plouă
Cu senin.
Doar pe lună aurie,
Mă îmbrac în feerie
Și îmi cânt ușor, sfios,
Floare mov,floare roz,
Drăgăstos !
Flecar, cucul orfelin
Zice pupezei: -Mă-nclin!
Năzuroasă, pasărea
Creasta iute își rotea:
-Ce meschin!
Auziți așa scripcari?
Cântăreți ceasornicari!
Strigă lumii…Nu-i a bună!
Numai ce vrea ea s-audă.
Doi coțcari!
Lună, stele, chiar și vânt,
Ce cutreieră pământ,
Au văzut c-am înflorit,
Așa, cât sunt eu de mic,
Ca un gând!
-Lume, lume! Ce mirare!
A făcut și el o floare!
Îmi trimite cucul mie,
Zeflemistă melodie:
-O floare!
Cu surâsul ei cochet,
Dar șăgalnic și discret,
Gărgărița îi șoptește,
Ca vecina, la ureche:
-Nu o floare,
Un buchet!
![]() |
Referinţă Bibliografică |

Mioara Oprișan: Cu primăvara clipei
Mioara Oprișan: În orașul cu salcâmi
Mioara Oprișan: Mi-e inima o primăvară
Array
A trecut ceva timp, de la atacul informatic direct, de foarte rea-credinţă, prin care revista universală de creaţie şi atitudine culturală ARMONII CULTURALE (www.armoniiculturale.ro, înfiinţată la Adjud în februarie 2011), a fost desfiinţată aproape în totalitate. Dispariţia din spectrul online a acestei reviste, devenită în scurt timp valoroasă, prin numele care şi-au adus contribuţia la construirea acesteia, a constituit un real motiv de regret pentru cei peste 900 de colaboratori, de pe cinci continente. În perioada activităţii sale online, revista Armonii Culturale s-a constituit într-un pol pozitiv de atragere a scriitorilor valoroşi, atât din ţară, cât şi din diaspora..